Mither Tap Summer Series 3 of 5

A new race record!!!! James Espie (Deeside) @ 31:28
Thanks to Alison Sutherland (Garioch Rangers) for use of the visitor centre, (now with excellent webcam views of the summit ;-) )
Thanks to the Forestry Commission for permission for access.
Thanks to the following marshalls: Kirsty Robson, Marianne James, Colin Russell (Timing), Jonathan Bellarby (Sweeping), Ewen Rennie (base of descent), Sarah Hodgekinson (summit).
Conditions:  Damp underfoot, cloudy on summit, moderate winds, no midges.
1 Espie James Deeside Runners MS 31:28
2 Chepelin Alexander Edinburgh Univeristy Hare & Hounds MS 32:31
3 Henry Peter Deeside Runners MS 33:46
4 Drummond Fraser Edinburgh University MS 34:22
5 Manson Iain U/A MS 33:48
6 Barr Andrew Forres Harriers MS 35:56
7 Nicolson William Highland Hill Runners MV 35:57
8 Pringle Stuart Deeside Runners MS 36:17
9 Forrest Stuart Highland Hill Runners MS 36:32
10 Young James THE DARKSIDE MS 36:58
11 Williamson Jason Cosmics MV 37:04
12 James Caspian U/A MS 37:21
13 Proven Stephanie Deeside Runners FS 37:28
14 Mark Niall U/A MS 37:32
15 Murray Rab THE DARKSIDE MSV 37:35
16 Dobbs Simon Moray Road Runners MSV 38:01
17 Barnes Ross U/A MS 38:03
18 Hirst David Deeside Runners MSV 38:10
19 McDonald Dennis Cosmics MSV 38:19
20 Greig James U/A MS 38:31
21 McFadzean Peter Cosmics MS 38:35
22 Anderson Craig Metro Aberdeen MV 38:39
23 Wilson Stewart Inverness Harriers MV 38:48
24 Wallis Dirk Deeside Runners MS 39:06
25 Stockton Mark Cosmics MS 39:10
26 Oldham Veronique Cosmics FV 39:15
27 Ingram Richard Cosmics MV 39:21
28 Sutherland Ally U/A MS 39:26
29 Hargreaves Stephen Steel City Striders MV 39:29
30 Angus Gerald Keith & District AAC MSV 39:57
31 Weir Jonathan U/A MS 41:16
32 Larmour Colin Cosmics MSV 41:23
33 Rennie Nick U/A MSV 41:58
34 Parminter John Black Combe Runners MV 42:40
35 McKane Jonathan U/A MS 42:40
36 Hamilton Ian Cosmics MSV 42:56
37 Attridge Will U/A MS 43:03
38 Bain Katie U/A FS 43:12
39 Roy Scott U/A MV 43:24
40 Duncan David Ochill Hillrunners MUV 43:48
41 Baxter Tim Forres Harriers MV 43:55
42 Aitken Graham Garioch Gazelles MS 43:59
43 Mathieson Anthony U/A MS 44:26
44 Bowman Angus Lomond Hill Runners MSV 44:55
45 Paxman Jim Dark Peak Fell Runners MSV 45:19
46 Anderson Fiona U/A FV 45:20
47 McDonald Ross U/A MS 45:26
48 Gutteridge Gary Cosmics MUV 45:44
49 Stewart Elaine Cosmics FSV 47:50
50 Munro Eleanor Keith & District AAC FV 48:09
51 Oliver David Deeside Runners MSV 48:23
52 Campbell Rod Cosmics MSV 51:36
53 Tunstall Duncan Deeside Runners MSV 51:39
54 Taylor Colin Cosmics MSV 51:59
55 Buckley Lisa U/A FS 53:15
56 Oliver Jane Deeside Runners FSV 53:33
57 Larmour Pauline Cosmics FSV 54:30
58 Moloney Susan U/A FS 56:03
59 Garnett Jeff U/A MV 62:31
60 Taylor Sue Cosmics FUV 64:10

 

Comments are closed.