Monthly Archives: January 2012

The Spine

Gary Morrison has taken the winner’s trophy for ┬áThe Spine in 152hours 2mins. ┬áThe Spine is a race from Edale to Kirk Yetholm along the Pennine Way – 268 miles (36,729 ft).

Write up on Grough here

Devils Burdens Relays

10 Cosmic Men

- Colin Russell, Ben Abrahams, Stuart Smith, Rob Brookes, Simon Peachey, Bob Sheridan

58 Cosmic Vet. Men

- John Colegrave, Ian Hamilton, Gary Gutteridge, Steve Helmore, Rob Coles, Rupert Williams

89 Cosmic Chicks

- Lynn Smith, Anita Hamilton, Corrie Black, Elaine Stewart, Gillian Clunas, Hannah Kennedy

106 Cosmic Mixed

- Richrd Ingram, Claire MacAskill, Carolyn Hare, Colin Reid, Liz Delaney, Craig Miller

 

Full results here

 

El Brim-Ick CC

1 Robbie Simpson Deeside M 19:30
2 Kev Harper Cosmics M 21:14
3 Simon Peachey Cosmics M 21:55
4 Robert Brookes Cosmics M 22:16
5 John Mitchell Carnethy M 22:21
6 Colin Russell Comsics M 22:50
7 Chris Tomlin Cosmics M40 23:33
8 Stephen Terney Stonehaven RC M 23:44
9 Clare Whithead Deeside F 23:51
10 Jason Williamson Cosmics M40 24:13
11 Ben Abrahams Cosmics M 24:17
12 Stuart Smith Cosmics M 24:21
13 Alan Smith Deeside M50 25:12
14 Steve Helmore Cosmics M50 25:24
15 Barry Ingram Metro M 25:29
16 Rab Murray The Darkside M40 25:33
17 Dave Marshall Cosmics M 25:41
18 Colin Larmour Cosmics M40 25:55
19 Scout Adkin Moorfoot Runners F 26:00
20 Gerald Angus Keith & District AAC M40 26:31
21 Veronique Oldham Cosmics F40 26:32
22 Tom Brian Metro M 26:33
23 Nick Rennie U/A M40 27:06
24 Hazel Wright EUOC F 27:49
25 John Mill Dundee Road Runners M40 28:10
26 Jonathon Bellarby Cosmics M40 28:30
27 Catherine McKay U/A F 28:52
28 Richard Ingram Garioch RR M 28:55
29 Malcolm Watt The Darkside M 29:01
30 Alastair Preiss Ochils M 29:13
31 Jennifer Cruickshanks Fife AC F 29:33
32 Matthew Hart U/A M 29:38
33 Elaine Omand Dundee Road Runners F 29:42
34 Liz Delaney Cosmics F 30:29
35 Angus Bowman Lomand Hill Runners M50 30:32
36 Jane Davidson Cosmics F 30:36
37 Ian Cran Garioch RR M50 30:42
38 Anita Hamilton Cosmics F50 30:49
39 Grace Chau The Darkside F 30:51
40 Colin Reid Cosmics M40 31:00
41 Jayne Van Der Post Garioch Gazelles F 31:11
42 Scott Samuel U/A M 31:13
43 Corrie Black Cosmics F40 31:20
44 Mike Stone Cosmics M40 31:23
45 Andrew Walker Cosmics M50 31:24
46 Murray Bryce Cosmics M60 31:30
47 Gary Gutteridge Cosmics M50 31:44
48 Frances Wright Maroc F 32:26
49 Pauline Larmour Cosmics F40 32:34
50 John Johnstone U/A M50 33:06
51 Gillian Clunas Cosmics F50 33:18
52 Kenny Lang U/A M40 33:57
53 Craig Miller U/A M40 34:21
54 Eleanor Munro Keith & District AAC F40 34:51
55 Jean Bowman Lomand Hill Runners F50 35:16
56 Hannah Hennedy Cosmics F40 36:21
57 Sandra Yule U/A F40 36:43
58 Gary Sutherland U/A M50 37:34
59 Steve Waites Garioch RR M50 37:49
60 Liz Bracegirdle Cosmics F50 38:04
61 Denise Wright Maroc F40 39:39
62 Bert McKintosh Stonehaven RC M60 41:41
63 David Bryant Maroc M40 48:08
1 Joseph White Maroc U12 9:33
2 Fraser Leslie   U14 9:59
3 Daniel Bellarby   U14 10:46
4 Cameron Stone   U12 10:54
5 Harris Williamson HNSC U14 11:07
6 Kirsty Oldham   F-U11 11:16
7 Ross Stone   U11 11:44
8 Becky Cheyne AAAC F-U15 11:47
9 Claudia Preiss Ochils F-U11 13:53
10 Amie Preiss Ochils F-U10 19:11